Windows

Jak získat licenci Windows levně nebo zdarma

Ne všichni skáčou nadšením při zjištění, že by měli platit několikatisícové výpalné za operační systém. Někteří uživatelé se tak uchylují k pirátství, což není zrovna nejlepší řešení z hlediska bezpečnosti. Ukážeme si tedy všechny způsoby, jak získat platný licenční kód, nebo aktivovat Windows digitálně. A to velmi levně, nebo zcela zdarma.

Instalační medium Windows si vždy vytvářejte sami za pomoci oficiálního nástroje Microsoft.

Podívejte se, jak můžete jednoduše vytvořit instalační flash disk nebo DVD

Nákup licence oficiální cestou

Windows můžete koupit za plnou částku přímo v online obchodě Microsoftu, nebo u jeho partnerů. Je to nejjednodušší cesta, jak licenci získat a být si jistý, že máte 100% originální kopii. Nejlepší řešení pro firmy, nebo pro čestné jedince, kteří rádi zaplatí vývojářům za jejich tvrdou práci.

Nákup druhotné licence

Jedny z nejčastějších dotazů, které dostáváme, se týkají levných klíčů dostupných na aukčních portálech. Ptáte se, zda je to bezpečné, odkud tyto klíče jsou a zda s nimi bude fungovat vše tak jak má.

V první řadě: je to 100% bezpečné. Kupujete totiž pouze licenční klíč, který vám po nákupu automaticky přistane v e-mailové schránce. Tento klíč následně použijete k aktivaci. Instalační soubory stahujte vždy pouze z oficiálních stránek Microsoftu - tak si můžete být jisti, že bude z hlediska bezpečnosti vše v pořádku.

slečna drží tablet s nápisem ebay

Původ licencí bývá různý. Můžou to být použité OEM licence ze starších notebooků, rozbitých počítačů, někteří velkoobchodníci jich mají přebytek, chtějí se jich zbavit a tak dále. Zákony Evropské unie také praví, že můžeme nakoupené (a použité) licence dále prodávat. Windows tedy můžeme koupit takzvaně z druhé ruky.

Je pravda, že nějaká část prodávaných klíčů může být získaná nelegálně. Jako kupující ale bohužel nemáme žádnou možnost zjistit odkud produktový klíč pochází. Nelze to zjistit ani v případě, že máme klíč již „v ruce“.

V malém procentu případů se stane, že Windows klíč nepřijme, nebo že jej Microsoft po nějaké době deaktivuje. V takových případech je nutné řešit problém s prodejcem, který poskytne náhradní licenci nebo vrátí peníze. Dochází k tomu opravdu velmi výjimečně, což máme ověřeno nejen z vlastní zkušenosti, ale také od mnoha členů naší Facebookové komunity.

Originální Windows zcela zdarma: program Microsoft Imagine

logo Microsoft Imagine

Pro studenty a učitele nabízí Microsoft speciální program Imagine. Je to spolupráce se vzdělávacími institucemi, jako jsou školy a univerzity, díky níž mohou studenti a učitelé využívat software Microsoftu zcela zdarma. Stačí tedy ve vaší škole zažádat o vlastní účet v tomto programu a následně získat Windows ve speciálním elektronickém obchodě za přesně 0,- korun.

Použití licence z Windows 7, nebo Windows 8

Další možnost, jak Windows získat zdarma, je použití aktivačního kódu ze starších verzí Windows. Tento kód stačí zadat přímo při instalaci Windows 10, nebo v již nainstalovaném systému. Máte-li starší krabicovou verzi, nebo licenční štítek schovaný pod baterií notebooku, můžete je využít.

Jak najít a rozpoznat kód Product Key

Aktivace přes internet

Jestliže na konkrétním počítači, přesněji na základní desce, byl v minulosti nainstalovaný a aktivovaný Windows 10 za pomocí digitální licence, po čisté instalaci jej můžete jednoduše aktivovat znovu pouhým připojením počítače k internetu.

Aktivace pomocí účtu Microsoft

Propojíte-li svou digitální licenci s účtem Microsoft, můžete Windows aktivovat i po významné změně hardwaru. Například po změně základní desky.

Více informací najdete v podpoře pro Windows

Používání Windows bez licence

Windows bude fungovat i bez licence. Není to sice „zkušební doba“, jak se někteří mylně domnívají, ale pravdou zůstává, že i neaktivovaný Windows je funkční a plnohodnotný operační systém.

Rozhodnete-li se pro tuto možnost, budete se muset smířit s nepříjemným vodoznakem v pravém dolním rohu a také s omezenými možnostmi přizpůsobení vzhledu. Časem se také mohou začít zobrazovat pravidelná upozornění o aktivaci.

vodoznak Aktivujte Windows

Související témata

    • Návod
    Jak stáhnout a vytvořit instalační disk Windows
    • Návod
    Čistá instalace Windows