Komponenty

Základní desky

Jak vybrat základní desku

Platforma, patice procesoru a čipová sada

Výběr základní desky začíná u platformy, na které budete počítač stavět. V desktopu máte v současné době na výběr ze dvou možností: AMD AM4 a Intel LGA 1200. Tato volba ovlivní i výběr dalších komponent.

  • Platforma AMD AM4
  • Platforma Intel LGA 1200

Kompatibilita s procesorem

Patice procesoru musí odpovídat patici na základní desce. Základní deska musí navíc také vědět, jak s procesorem komunikovat. Pokud totiž nainstalujete CPU, které deska nedokáže rozpoznat, počítač nebude fungovat - nezapne se. Je tedy důležité před nákupem a instalací ověřit kompatibilitu:

  1. Na webových stránkách výrobce najděte konkrétní model základní desky.
  2. Přejděte do sekce Support / CPU support (podpora CPU).
  3. Vyhledejte procesor, který chcete osadit a zkontrolujte verzi firmware (BIOS). Abyste mohli vybraný procesor nainstalovat, verze BIOSu základní desky musí být podle tohoto seznamu stejná nebo vyšší.

Formát

Formát základní desky určuje její velikost a umístění montážních otvorů. Podíváme se na tři nejrozšířenější formáty:Porovnání ATX, microATX a Mini-ITX základních desek

  • ATX je nejrozšířejnější standardní formát. Nabízí největší počet slotů, portů a konektorů pro připojení dalších komponent a příslušenství.
  • µATX je vhodný pro menší počítačové skříně. Základní desky tohoto formátu bývají levnější, ale také často s horší výbavou, horšími použitými komponenty a s menším počtem rozšiřujících portů a slotů.
  • mITX je vhodný pro velmi malé počítače. Možnosti rozšíření zde bývají hodně limitované a musíte si dávat pozor na výběr ostatních komponent, aby si vzájemně nepřekážely.

Více informací

Kompatibilita s počítačovou skříní

Nezapomeňte zkontrolovat, zda bude možné desku namontovat do vybrané skříně. Ve specifikacích skříně ověřte nejen správný formát základní desky, ale také přesné rozměry. Především u menších či méně standardních skříní můžete narazit na limitace.

Skříně podporující ATX jsou kompatibilní i s menšími formáty µATX a mITX.

Napájecí kaskáda

VRM (voltage regulator module) je součástí každé základní desky a slouží k dodání správného a stabilního napětí procesoru. Napájecí kaskáda musí být dostatečně dimenzovaná a dobře chlazená. V opačném případě hrozí přehřívání, které vede ke sníženému výkonu a může ovlivnit životnost procesoru a základní desky.

Jak si v tomto ohledu vedou jednotlivé základní desky zjistíte z odborných recenzí, nebo se můžete podívat na přehledné seznamy připravené členy komunity Redditu a dalších.

Recenze

Seznamy

Sloty, porty, konektory a jejich rozložení

Dbejte na to, aby základní deska obsahovala veškerou konektivitu, kterou budete potřebovat. To znamená dostatečný počet slotů, portů a konektorů k připojení všech komponent a příslušenství. Dávejte pozor i na rozložení jednotlivých komponent na základní desce – aby si vzájemně nepřekážely, nebo aby nebránily chlazení jiných komponent.

Detailní specifikace ověřujte vždy na stránkách výrobce. Internetové obchody obsahují velmi často chybné informace.

Vzhled

Pro někoho může být vzhled zcela nepodstatný, pro jiného naprosto stěžejní. Chcete-li počítač nejen jako pracovní či herní stroj, ale také jako vhodný doplněk či dokonce hlavní designový prvek místnosti a vybíráte průhlednou skříň, doporučujeme do výběru také zahrnout vzhled základní desky.

Na výběr máte různé barvy a designové styly. Od klasických černo-červených gaming modelů, přes měděné steampunkové a bílé arktické kousky, až po extrémní vodou chlazená monstra.

Základní desky střední a vyšší třídy bývají často podsvícené a jsou osazené RGB nebo ARGB konektory pro připojení dalších svítících komponent.