Výběr úložiště podle způsobu zápisu
SSD
Solid-state drive (cz, en). Úložiště tohoto typu je důležitým prvkem jakéhokoliv moderního počítače. Díky vysokým rychlostem, paralelizaci a nízké přístupové době umožňuje uživateli pracovat s počítačem bez sebemenšího zpomalení.
SSD je primárním úložištěm pro operační systém a všechny ostatní spustitelné aplikace, programy a hry. Na tento typ úložiště doporučujeme také ukládat větší pracovní soubory, díky čemuž zrychlíte jejich otevírání a vaši produktivitu.
HDD
Klasické pevné disky (cz, en) jsou kvůli mechanickým součástem hlučné a náchylné na mechanické poškození. Oproti SSD jsou také mnohonásobně pomalejší a spotřebovávají mnohem více elektrické energie. Hlavní výhodou HDD je výhodnější poměr kapacity a ceny (porovnání SSD a HDD).
Pevné disky najdou uplatnění hlavně tam, kde je požadována nejvyšší možná kapacita za nejnižší možnou cenu, a kde není kladen důraz na rychlost přenosu dat. Jsou ideálními kandidáty k zálohování, archivaci a ukládání velkého množství dat – hudební soubory, videa, fotografie atd.
Výběr úložiště podle způsobu připojení
Interní úložiště
Interní disky slouží jako vestavěné úložiště počítačů, laptopů a dalších zařízení. Interní úložiště umožňuje okamžitý přístup k aplikacím a datům. Můžete jej rozšířit dokoupením dalších disků, nebo výměnou stávajících za jiné s vyšší kapacitou.
Formáty interních SSD a HDD disků
- 3,5“ – v současnosti nejrozšířenější standardní formát HDD. Nejčastěji používaný v desktopových počítačích a serverech. K počítači jej připojíte za pomocí datového a napájecího SATA kabelu a uchytíte jej do příslušné 3,5“ pozice ve skříni.
- 2,5“ – v tomto zmenšeném formátu se vyrábí HDD i SSD. Původně byl výhradou spíše notebooků a miniaturních stolních PC, v dnešní době se s ním setkáváme i v klasických počítačích. Disk tohoto formátu můžete nainstalovat i do pozice pro 3,5“ zařízení za použití rámečku.
- M.2 – nový standard, vytvořený speciálně pro SSD a další přídavné karty. Ty se instalují do příslušných slotů na základní desce. M.2 SSD se vyrábí v několika různých délkách, označených 2230, 2242, 2260, 2280 a 22110.
- AIC (Add-in card) – přídavná karta pro stolní počítače. Můžete se také setkat s výrazy HHHL nebo FHHL, které upřesňují velikost karty (half height, half length nebo full height, half length). Připojuje se do rozšiřujícího slotu PCIe základní desky.
- BGA (Ball grid array) – tyto paměti jsou připájené přímo k základní desce. Kvůli tomu je nemůžete jednoduše vyměnit.
Sběrnice
SATA (cz, en) je sběrnice původně využívaná k připojení magnetických pevných disků a optických mechanik. Mnoho SSD disků používá toto rozhraní také. Revize SATA 3.0 dovolí přenosovou rychlost dat cca 550 MB/s, zatímco starší SATA 2.0 nabídne rychlost pouze poloviční. SATA revize jsou vzájemně kompatibilní – SATA III disk bude fungovat i v SATA II portu, jen bude jeho rychlost omezená pomalejším rozhraním.
SATA disky najdete ve formátu 3,5“, 2,5“ nebo M.2.
Budete-li instalovat SATA SSD do staršího počítače ujistěte se, že počítač podporuje AHCI a že je tato funkce v BIOSu základní desky zapnutá. V opačném případě nebude disk správně fungovat.
PCI-Express (PCIe) (cz, en) nabízí oproti SATA výrazně vyšší propustnost. Disky PCIe čtvrté generace dosahují rychlostí až 7000 MB/s! Propustnost však s nižší generací a také s nižším počtem připojených linek klesá.
PCIe taktéž podporuje zpětnou i dopřednou kompatibilitu, přičemž propustnost bude vždy limitovaná tím nejslabším článkem. Například: připojením SSD s rozhraním PCIe 3.0 x4 do slotu se specifikací PCIe 4.0 x2 dojde k omezení propustnosti na PCIe 3.0 x2.
Generace |
Počet linek |
|
|
X2 |
X4 |
PCI-Express 2.0 |
1 GB/s |
2 GB/s |
PCI-Express 3.0 |
2 GB/s |
4 GB/s |
PCI-Express 4.0 |
4 GB/s |
8 GB/s |
Přídavné úložiště PCIe můžete koupit ve formě M.2 nebo AIC karet.
Komunikační protokoly
- AHCI (cz, en) – rozhraní původně navržené pro mechanické disky. Kvůli zpětné kompatibilitě jej využívají i SATA SSD. AHCI má jisté nedostatky a nedokáže využít SSD disky naplno.
- NVMe (cz, en) je nový protokol vybudovaný od úplného základu speciálně pro moderní elektronická úložiště využívající sběrnici PCIe. NVM express přináší oproti AHCI celou řadu výhod, jako je nižší latence, větší paralelizace a přímá komunikace s procesorem systému.
Pokud to váš počítač umožní, doporučujeme vždy raději sáhnout po novějším NVMe disku.
Kompatibilita M.2 disků se základní deskou
Zatímco u tradičních 2,5“, 3,5“ disků a AIC karet jsou způsob instalace a kompatibilita celkem jasné, formát M.2 může být trošku matoucí. M.2 SSD totiž najdete ve verzích M.2 SATA nebo M.2 PCIe, přičemž podpora základních desek se různí.
- Před nákupem porovnejte parametry disku a specifikace základní desky. Ujistěte se, že M.2 slot podporuje sběrnici vybraného SSD.
- Pokud má základní deska více M.2 konektorů, každý z nich může podporovat jiné typy a verze rozhraní. Podpora se může lišit také podle osazeného CPU.
- U některých základních desek může instalací M.2 disku dojít k deaktivaci některých SATA portů.
Externí úložiště
Hodí se pro zálohování, přenos dat mezi počítači, nebo jako rozšíření úložiště tam, kde není možné přidat interní disk.
Způsoby připojení externích disků
- USB – nejčastěji používané rozhraní. Rozdělit lze podle verze, která udává propustnost dat a také podle typu konektoru – starší typ A, nebo nový typ C.
- Thunderbolt 3 – dokáže přenášet soubory velmi vysokou rychlostí. Používá konektor USB typu C.
- WiFi – některé disky zvládnou přenášet data bezdrátově, což přijde vhod například fotografům v terénu.
Užitečné funkce, parametry a doplňky SSD
- Hardwarové šifrování dat – oproti softwarovému protějšku nevytěžuje výkon CPU. O veškeré šifrování se stará samotné úložiště.
- SLC cache – umožňuje disku zapisovat data maximálně rychlým způsobem. Po zaplnění cache se může rychlost výrazně snížit. SLC cache může být statická – má konkrétní přidělenou hodnotu (například 8 GB), nebo dynamická – využívá veškeré volné místo na SSD.
- Ochrana dat při ztrátě napájení – funkce typická pro serverová úložiště, která dokáže zabránit poškození dat při výpadku elektřiny. Můžeme ji však najít i v některých spotřebitelských SSD.
- RAIN (Redundant Array of Independent NAND) – další stupeň ochrany dat, kterou nabízí některé disky značky Crucial. Podobně jako RAID, technologie RAIN chrání vaše data při selhání komponent SSD.
- Klonovací software – pomůže spolehlivě přenést data z jednoho disku na druhý.
- Chladiče – přestože téměř všechny SSD disponují ochranou proti přehřátí, není vhodné je vystavovat vysokým teplotám. Můžete koupit disk s již předinstalovaným chladičem, použít chladič dodávaný k základní desce, nebo jej dokoupit zvlášť.
- RGB osvětlení – ano, tato populární funkce herních komponent se dostala i mezi SSD. RGB podsvícení najdete jak u 2,5" disků, tak u AIC nebo M.2 karet. Podsvícení má bohužel negativní dopad na teplotu zařízení, proto je vhodné při instalaci myslet na správné směrování proudu vzduchu (airflow).